Lééto a obavy chovatelů koček

10. června 2010 v 19:27 | PeťulQa |  Na co jste se vždycky chtěli zeptat
Takže...Všichni milovníci i ,,nemilovníci" koček jsou jistě rádi že už bude léééto!Ale...V létě si musíte vašeho kočičího kamaráda obvzlášť hlídat.A kvůli čeho?Kvůli ,dá se říci onemocnění s názvem přehřátí.

Vyhřívat se na sluníčku, vychutnávat jeho teplé paprsky a požitkářsky se rozvalovat - to kočky prostě milují. Je dokázáno, že sluneční paprsky mají mnoho pozitivních účinků pro zdraví, avšak i zde platí, že všeho moc škodí. Přílišné teplo, horko a sluneční záření se může stát především v letních měsících příčinou nebezpečného přehřátí organismu neboli hypertermie.

Jak u kočky funguje termoregulace

Kočka domácí patří mezi teplokrevné živočichy, což znamená, že teplota jejího těla zůstává konstantní. Obecně je kočka k přehřátí mnohem náchylnější než např. člověk, neboť kočky se nedokáží na rozdíl od člověka efektivně ochlazovat pocením. Mají naprosté minimum potních žláz, které se nacházejí hlavně v meziprstí. Jejich hlavní způsob ochlazování organismu je mechanismus dechové termoregulace spočívající ve zvyšování dechové frekvence. Jednoduše řečeno to znamená, že kočka začne rychleji dýchat, když je jí přílišné teplo. Přitom dochází k odpařování vody na sliznici jazyka a ústní dutiny.

Nebezpečí přehřátí

Termoregulace pomocí zvýšené dechové frekvence není tak efektivní jako pocení, kočka má navíc hustou srst, která je sice v zimě nezbytná, avšak při ochlazování organismu je spíše překážkou. Rychlé a velké teplotní rozdíly tak mohou mít pro kočičí organismus vážné následky. Nejnáchylnější jsou koťata a kočky ve stařeckém věku, kočky s respiračními (dýchacími) problémy, jedinci s onemocněním srdce a jinak nemocná a oslabená zvířata, kočky s dlouhou a velmi hustou srstí, kočky s nadváhou či krátkolebá plemena koček jako např. perské či britské kočky.

Nebezpečná záležitost z hlediska přehřátí, mnohokrát zmiňovaná, je přeprava kočky autem. Vnitřek auta se v teplých dnech neuvěřitelně rychle prohřívá a může dosáhnout teploty až 65°C během několika minut. Je třeba kočku neponechávat dlouhodobě v autě zaparkovaném na slunci, je třeba skla auta chránit nejrůznějšími fóliemi, které nepropouští sluneční záření.

Jak vzniká přehřátí u koček

Kočka se ochlazuje zrychleným dýcháním, přičemž se, jak již bylo řečeno, odpařuje z těla voda a zvíře ztrácí tekutiny. Pokud nemá k dispozici dostatek pitné vody, dochází k dehydrataci organismu, která sníží tlak krve v oběhu, krev se zahustí a dochází k nižšímu přívodu kyslíku do důležitých orgánů. Zároveň dochází k hromadění zplodin metabolismu, které nejsou efektivně odváděny ven z těla. Srdce začíná prudce bušit ve snaze kompenzovat nedostatečný oběh. V této chvíli může dojít k multiorgánovému kolapsu kočky a bezvědomí. Tento stav už je velice vážný a takřka neléčitelný. Proto je důležité přehřátí včas zpozorovat a poskytnout kočce první pomoc.

Příznakem přehřátí je obtížné, hlasité a velmi rychlé dýchání, překrvení sliznice, neklid a nervozita, která se později mění v dezorientaci se skelným pohledem, kočka je apatická, nereaguje na vnější podněty, dochází ke zrychlování srdeční frekvence, kočka má příznaky šoku, může zvracet a upadat do bezvědomí.

První pomoc při přehřátí kočky

V první řadě je třeba kočku účinně ochladit. Přeneseme zvíře do stinného a chladnějšího prostředí, položíme na bok, ochlazení zahajujeme pomocí mokrých ručníků, kterými apatické zvíře zabalíme. Ručníky by neměly být vyloženě ledové, spíše chladné, vlažné. Pokud kočku ošetřujeme v místnosti, musí být zajištěno proudění vzduchu v dané místnosti. Pokud zvíře reaguje na vnější podněty, nabídneme po menších dávkách chladnou vodu. Zde opět platí, že pitná voda nesmí být ledová. Ochlazování by mělo být zastaveno při tělesné teplotě 38,5°C. Po poskytnutí první pomoci je třeba kontrola veterinárním lékařem.

Přehřátí organismu může být pro kočku závažným zdravotním problémem, a proto je třeba dbát jistých zásad, pomocí kterých můžeme přehřátí předejít. K dispozici musí být vždy dostatečné množství tekutin, kočku nenecháváme v zaparkovaném autě, ani v přepravce, kleci či na balkóně na přímém slunci, a v neposlední řadě zajišťujeme dostatečné větrání a proudění vzduchu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zvedavost zvedavost | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 21:17 | Reagovat

Ahoj. Týjo fakt pěkný blog máš to moc pěkně napsané :-) Já mám taky blog ale bohužel ne o kočkách.Jestli chceš tak se podívej :-) je plný záhad.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama